Annetut ehdotukset 2022

Joko oma suosikkisi on listalla?

Tältä sivulta löydät Eläköön Folk! -gaalaan annetut ehdotukset palkittavista. Voit ehdottaa omaa suosikkiasi halutessasi nimettömästi tämän linkin kautta: https://bit.ly/elakoonfolkehdotukset2022

Voit ehdottaa suosikkiasi, vaikka se jo löytyisi listalta. Ehdotusten määrät eivät suoraan vaikuta raatien päätöksiin, mutta voivat perustelujen kanssa antaa hyvää osviittaa päätöksien tueksi.

Lisätietoa gaalasta ja tunnustuksista: https://kamukanta.fi/tunnustukset/

Risteys-palkinto

Akkajee
Anna Dantchev
Ánnámáret
Arto Tiesmaa ja uuden ajan runonlaulajat
DANTCHEV:DOMAIN
Eero Turkka
Emmi Kujanpää
Gájanas
G Livelab Tampere
Ismaila Sane
Jaakko Laitinen ja väärä raha
Karelia Folk Ry
Loimolan voima
Marjo Smolander
Marouf Majidi
Osmo Hakosalo
Piira eli Piirainen Blom Saarenkylä
Radio Helsinki
Vesala-Järvelä-Rahmel
Vildá
Vilma Talvitite

Vuoden artisti

Akkajee
Anna Dantchev
Arppa
Celenka
Emmi Kuittinen
Emmi Kujanpää
Frigg
DANTCHEV:DOMAIN
Gájanas
Jaakko Laitinen ja väärä raha
Osmo Hakosalo
Maija Kauhanen
Marjo Smolander
Minna Koskenlahti
Pekko Käppi & K:H:H:L
Piirainen Blom Company
Polenta
Polskatroikka
Slack Bird
Suistamon sähkö
Tallari
Tuuletar
Vilma Jää
Vilma Talvitie
Värttinä
Äijäkanteleet

Vuoden kansanmusiikkitekijä

Akkajee
Anna Dantchev
Antti Paalanen
DANTCHEV:DOMAIN
Eero Grundström
Emmi Kujanpää
Heikki Laitinen
Jaakko Laitinen
J-P Piirainen
Jussi Asu
Kaikki kansanmuusikot ja kansantanssijat
Leija Lautamaja
Marjaana Puurtinen
Minna Koskenlahti
Osmo Hakosalo
Pekko Käppi
Pekko Käppi & K.H.H.L./ sanoittaja Toni Tapaninen
PERTTULA
PIIRA (Piirainen Blom Saarenkylä)
Sarah Palu
Tellu Turkka
Venla Ilona Blom
Vilma Jää

Vuoden tanssiteko

Ari Numminen
Arttu Peltoniemen blogi
Kymmene – Kaustisen kesän 2021 Kymenlaakso-maakuntateeman videoteos
Pelmakat, Riina Hosio/Verensulkusanoja
Piira eli Piirainen Blom Saarenkylä
Piirainen-Blom
Polskatroikan Liekeissä -teos (Jari Haavisto, Arttu Peltoniemi ja Johanna Juhola)
Suistamon sähkö
Tanssikielto-teos
Tanssimetsä / Pia Varuin-Palo

Vuoden Wäinö

Akkajee
Anna Dantchev
Anna Näkkäläjärvi-Länsman
Béla Gazdag
Gunnel Biskop
Haapavesi Folk Music Festival
Jaana-Maria Jukkara
Jussi Sinkkonen / Karelia Folk ry
Karelia Folk Ry
Käpylän musiikkiopiston kamu-linja
Maiju Laurila
Maria Kalaniemi
Marjaana Puurtinen
Osmo Hakosalo
Pekko Käppi
Philomela
Tellu Turkka
Timo Alakotila
Ulla Pirttijärvi